Եպիսկոպոսաց Հաւաքի Յայտարարութիւնը
17- 19 Փետրուարին Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ. կաթողիկոսին հրաւէրով Աւստրիոյ Սէնթ Փոլթըն քաղաքին մէջ գումարուած Եպիսկոպոսաց հաւաքը աւարտեց իր աշխատանքները եւ հանդէս եկաւ հետեւեալ յայտարարութեամբ․
«Մենք` Ամենայն Հայոց կաթողիկոսութեան` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի, Երուսաղէմի Հայոց պատրիարքութեան եւ Կ․ Պոլսի Հայոց պատրիարքութեան քսանհինգ եպիսկոպոսներս, գոհութիւն եւ փառք ենք մատուցում Երկնաւոր Տիրոջը, որ շնորհը պարգեւեց մեզ Մեծի Պահոց շրջանի մեկնարկին աղօթական միութեամբ վերանորոգելու Իջման Սուրբ Սեղանի առջեւ կնքած եպիսկոպոսական մեր ուխտը եւ հոգեւոր առանձնացումով զօրանալու մեր սրբազան կոչման մէջ` ներկայ խռովայոյզ ժամանակներում առաւել նախանձախնդրութեամբ եւ պատասխանատուութեամբ շարունակելու արդիւնաւորել մեր առաքելութիւնը` ի խնդիր Հայաստանեայց Առաքելական մեր Սուրբ եկեղեցու պայծառութեան, աշխարհասփիւռ հաւատաւոր մեր ժողովրդի հաւատքի ամրապնդման եւ հոգեւոր կեանքի զօրացման:
Որդիական մեր շնորհակալութիւնն ենք յայտնում ՆՍՕՏՏ Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին, ում հայրական հրաւէրով հայրենիքում եւ Սփիւռքում ծառայող եպիսկոպոսներս համախմբուել ենք` միասնաբար խորհրդածելու Հայոց եկեղեցու առջեւ ծառացած մարտահրաւէրների շուրջ եւ լուծումներ գտնելու դրանց յաղթահարման ուղղութեամբ:
Խորը մտահոգութեամբ ու դատապարտութեամբ ենք արձանագրում, որ քրէական անհիմն հետապնդման պատճառով արգելափակուեց հայոց հովուապետի եւ մեր վեց եպիսկոպոս եղբայրների ելքը Հայաստանից եւ մասնակցութիւնը Եկեղեցու կեանքում կարեւոր նշանակութիւն ունեցող այս պատկառելի հաւաքին: Արհեստականօրէն ստեղծուած այս խոչընդոտի պատճառով մենք հարկադրուած էինք տեսակապի միջոցով ունկնդիր լինել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հայրապետական պատգամին: Սոյն հաւաքին իրենց ուղերձներն էին յղել նաեւ Նուիրապետական մեր միւս աթոռների գահակալները` ՆՍՕՏՏ Արամ Ա. Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսը, Երուսաղէմի Հայոց պատրիարք ՆԱՏ Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկեանը եւ Կ․ Պոլսի Հայոց պատրիարք ՆԱՏ Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալեանը:
Եպիսկոպոսաց հաւաքը իր եռօրեայ նիստերի ընթացքում քննութեան առաւ օրակարգում ընդգրկուած հետեւեալ նիւթերը`
– «Եկեղեցու առաքելութիւնը արդի ժամանակաշրջանում եւ առկայ մարտահրաւէրները հայրենիքի եւ սփիւռքի մէջ» (զեկուցող` Յովնան արքեպիսկոպոս Տէրտէրեան),
– «Եկեղեցի-պետութիւն յարաբերութիւնների ներկայ կացութիւնը եւ Եկեղեցու շուրջ ստեղծուած իրավիճակը Հայաստանի մէջ» (զեկուցող` Գրիգոր եպիսկոպոս Խաչատրեան),
– «Եկեղեցու ինքնավարութեան պաշտպանութիւնը քաղաքական շահարկումներից եւ ստեղծուած իրավիճակի յաղթահարման ուղիները» (զեկուցող` Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականեան):
Եղբայրական սիրոյ ու փոխհասկացողութեան մթնոլորտում բովանդակային, կառուցողական քննարկումների արդիւնքում Եպիսկոպոսաց հաւաքի մասնակիցներս վճռականօրէն վերահաստատում ենք մեր Սուրբ եկեղեցու աւանդութեամբ ու բազմադարեայ փորձառութեամբ նուիրագործուած կարգերն ու սկզբունքները հոգեփրկչական իր առաքելութեան, այլեւ համազգային եւ հայրենական կեանքի առնչութեամբ` ի մասնաւորի արձանագրելով, որ`
ա․ Սուրբ Թադէոս եւ Սուրբ Բարդողիմէոս առաքեալների քարոզչութեամբ հիմնադրուած Հայոց եկեղեցու գլուխը Յիսուս Քրիստոս է (Եփես. Ա. 22): Տէրունահաստատ այս կառոյցը ղեկավարւում է Սուրբ Գրքով, Եկեղեցու վարդապետութեամբ ու կանոններով եւ առաքելական յաջորդականութեան սկզբունքով` Հայոց հայրապետների հովուապետութեամբ: Հայաստանեայց առաքելական Սուրբ եկեղեցու առաքելութիւնը հայրենիքում եւ սփիւռքում ներառում է ազգիս զաւակների հոգեւոր խնամքն ու քրիստոնէական դաստիարակութիւնը, ազգային եւ հոգեւոր ինքնութեան պահպանումը:
բ․ Բազմադարեայ իր պատմութեան հոլովոյթներում Հայոց եկեղեցին, որպէս «Կենդանի Աստծոյ եկեղեցի, սիւն եւ հաստատութիւն ճշմարտութեան» (Ա. Տիմ. Գ 15), ժամանակի պահանջներին համահունչ, ներքին բարենորոգութեամբ միշտ կենսունակ է պահել Քրիստոսի Աւետարանը քարոզելու եւ ժողովրդին դէպի փրկութիւն առաջնորդելու իր բուն առաքելութիւնը:
գ․ Միաժամանակ Հայոց եկեղեցին, որպէս համազգային նշանակութեան հնագոյն հաստատութիւն, մշտապէս ջատագովն է եղել հայոց անկախ պետականութեան գոյութեան եւ առաւելագոյն չափով սատարել եւ այսօր եւս շարունակում է նպաստել նրա զօրացմանն ու առաջընթացին` անխախտ համոզումով, որ հայրենի պետութիւնն է պաշտպանն ու երաշխաւորը հայ ժողովրդի յարատեւութեան եւ ազգային իղձերի իրականացման: Այդ ճանապարհին Հայոց եկեղեցին երբեք չի ծառայել եւ չի ծառայում օտար ուժերի կամ արտաքին շահերի, այլ իր հաւատարմութիւնն անսակարկ պահել է բացառապէս հայ ժողովրդին, նրա պետականութեանը եւ ազգային ինքնութեան պահպանութեանը:
Այս համատեքստում եպիսկոպոսաց դասը խորը մտահոգութիւն է յայտնում եկեղեցի-պետութիւն յարաբերութիւնների անցանկալի ներկայ կացութեան առնչութեամբ եւ վտանգաշատ այս իրադրութեան մէջ կոչ անում Հայաստանի իշխանութիւններին`
– Դադարեցնել Եկեղեցու հանդէպ հալածանքները եւ յարգել Եկեղեցու դարերով ամրագրուած ինքնիշխանութիւնն ու նքնավարութիւնը` եկեղեցի-պետութիւն յարաբերութիւնները խարսխելով փոխադարձ յարգանքի, իրաւասութիւնների յստակ տարանջատման եւ ազգային շահի առաջնահերթութեան վրայ,
– Վերջ դնել շինծու մեղադրանքներով ու զրպարտութիւններով եկեղեցականների ու ազգընտիր Ամենայն Հայոց հայրապետի նկատմամբ բռնաճնշումներին,
– Ազատ արձակել կալանաւորուած չորս սրբազան մեր եղբայրներին, քահանային, ինչպէս նաեւ Եկեղեցուն ի պաշտպանութիւն հանդէս եկած հայորդիներին,
– Գործել բացառաբար Հայաստանի Սահմանադրութեամբ, օրէնսդրութեամբ եւ միջազգային օրէնքներով եւ հաւատարիմ մնալ հռչակուած ժողովրդավարական սկզբունքներին ` երաշխաւորելով երկրում խղճի, կրօնի եւ դաւանանքի ազատութիւնը, պառակտման փոխարէն ապահովելով հասարակական համերաշխութիւն,
– Առկայ խնդիրներն ու հակառակութիւնները փարատել երկխօսութեան ոգով, առանց նախապայմանների` զերծ մնալով անհեռանկար վերջնագրային խօսոյթից: